Опубліковано 22 грудня 2020 року, 16:38

У Дніпропетровській ОДА презентували дослідження козацьких поховань у Старих Кодаках

Околиці Кодацької фортеці у Старих Кодаках ховають багато таємниць. Там – давній козацький цвинтар. Та глибше під ґрунтом дослідники «побачили» ще й підземні ходи та залишки споруд докозацької доби. Аби вберегти територію історичної пам’ятки, планують створити заповідник. Про це стало відомо під час презентації результатів археологічних та геофізичних досліджень у Дніпропетровській ОДА.

«Маємо шанувати історичні пам’ятки. Хочемо зробити Старі Кодаки туристичним центром. Кодацьку фортецю та козацький цвинтар об’єднати у меморіальний комплекс. Це місце – символ героїки наших пращурів. Його треба зберегти для нащадків», – зазначив голова громадської ради при Дніпропетровській ОДА Віктор Кучинський.

Дослідження старокодацького цвинтаря ініціювала громадська організація «Обласна рада ветеранів». Обласним коштом здійснили археологічні та геофізичні розвідки.

«Ще сто років тому у Старих Кодаках були залишки двох козацьких цвинтарів XVII та XVIII-XIX століть. До наших днів зберігся один – більш пізньої доби, – сказав начальник Дніпровської експедиції Охоронної археологічної служби України Дмитро Тесленко. – Ми провели візуальні обстеження, фотографували з дрона. Побаченим були вражені. На території цвинтаря пасуть корів, трапляються акти вандалізму. Про це «кажуть» спотворені хрести. Історичну пам’ятку необхідно зберегти. Для цього, насамперед, огородити її».

Геофізикам вдалося зануритися ще більше в історію та дійти до глибших шарів ґрунту. Все – завдяки новітнім 3D- та 4D-технологіям. За допомогою зображень із супутника вчені досліджують енергетичні поля. Саме вони містять сліди діяльності людини або природи і можуть багато чого «розповісти».

«При огляді території старокодацького кладовища дійшли до глибини 20 м. Виявили там стародавні руїни, яким десятки, а можливо, й сотні тисяч років, – поділився фахівець-геофізик Ярослав Бондаренко. – Ці відбитки діяльності давніх цивілізацій потребують ретельного вивчення. Зараз ми лише трохи відчинили двері у складний світ і знаходимося на порозі нових відкриттів».

До презентації долучилися представники громадської ради при Дніпропетровській ОДА, ГО «Обласна рада ветеранів», вчені області.

У Дніпропетровській ОДА пройшов круглий стіл

Археологи та геофізики презентували результати досліджень старокодацького цвинтаря

«Хочемо зробити Старі Кодаки туристичним центром. Кодацьку фортецю та козацький цвинтар об’єднати у меморіальний комплекс», – Віктор Кучинський

Аби вберегти історичну пам’ятку, планують створити заповідник

Дмитро Тесленко: «Ми провели візуальні обстеження, фотографували з дрона. Побаченим були вражені. На території цвинтаря пасуть корів, трапляються акти вандалізму»

До презентації у Дніпропетровській ОДА долучилися вчені області та громадськість

Завантажуємо ще
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux