Опубліковано 23 грудня 2020 року, 13:15
Економічний потенціал

Загальна характеристика

Займаючи 5,3% території з часткою населення 7,6%, Дніпропетровська область є одним із провідних регіонів України. Її внесок у валовий регіональний продукт держави становить більше 10% і значною мірою визначає загальну ситуацію в державі. Дніпропетровщина – самодостатній регіон з потужним промисловим та науковим потенціалом, розвинутим сільськогосподарським виробництвом, високим рівнем розвитку транспорту і зв’язку, вигідним географічним положенням та багатими природними ресурсами.

Область володіє близько 50% загальнодержавних запасів корисних копалин: 100% марганцевої руди, 70% залізної руди, 45% розвіданих запасів вугілля. В області видобувається 40 видів мінеральної сировини. На її території розташоване єдине в Україні родовище талько-магнезитів.

За роки незалежності України відчутно зросла питома вага господарського комплексу області. Частка промислового виробництва збільшилась з 14,5% до 18,3%, іноземних інвестицій – з 5,4% до 10,6%, експорту – з 14,1% до 15,8%.

Область має потужний промисловий потенціал, який характеризується високим рівнем розвитку важкої індустрії. У регіоні діють близько 500 великих та середніх промислових підприємств майже всіх основних видів економічної діяльності.

На Дніпропетровщині виробляється 18,3% (454,1 млрд грн) усієї реалізованої промислової продукції України. За цим показником область посідає перше місце в Україні.

Індекс промислового виробництва області за 2019 рік склав 101,0%. Підсумки діяльності індустрії регіону формувались внаслідок зменшення обсягів випуску продукції (товарів, послуг) у добувній промисловості й розробленні кар’єрів (індекс – 99,6%) та сфери постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (81,8%) при одночасному зростанні обсягів виробництва у переробній галузі (105,0%).

Серед товаровиробників-переробників зростання рівня випуску продукції зафіксовано у виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів; хімічних речовин і хімічної продукції; гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції; у машинобудуванні, крім ремонту і монтажу машин і устаткування (індекси 102,5% – 113,9%).

У 2019 році підприємствами та організаціями області за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 65,7 млрд грн капітальних інвестицій, що у порівнянних цінах на 23,6% більше обсягу 2018 року. Найвагомішу частку з них (99,2% загального обсягу) становили інвестиції у матеріальні активи.

Головним джерелом інвестування залишаються власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоєно 83% загального обсягу. Частка інвестицій, профінансованих з державного та місцевих бюджетів, становила 12,9%.

У загальному обсязі капітальних вкладень більше половини (63,1%) складають інвестиції, освоєні промисловими підприємствами.

Також значну частину капітальних інвестицій було спрямовано у розвиток підприємств, що здійснювали операції з нерухомим майном (6,6% загального обсягу), оптову та роздрібну торгівлю, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів (7,5%). Заклади державного управління й оборони; обов’язкового соціального страхування використали 9,7% усіх вкладень.

Регіон входить до числа провідних експортерів, займає перше місце за обсягами експорту серед областей України – це шоста частина українського експорту товарів до країн світу.

Обсяги експорту товарів та послуг області у 2019 році становили 8051,3 млн дол. США (з них товарів – 7908,0  млн дол. США.ю), імпорту – 5804,9  млн дол. США (з них товарів – 5560,5 млн дол. США), і у порівнянні з 2018 роком експорт збільшився на 2,4%, імпорт – на 4,6%. Позитивне сальдо зовнішньоторговельного балансу дорівнювало 2246,4 млн дол. США.

Товарна структура експорту обумовлена промисловим потенціалом області, її основа – це чорні метали: прокат сталевий, феросплави, інші напівфабрикати зі сталі, чавуну (40,7% загального обсягу експорту товарів). Також у значних обсягах експортувались руди, шлак і зола: залізорудний концентрат (28,5%); вироби з чорних металів: сталеві труби (8,4%), продукція агропромислового комплексу: соняшникова олія, насіннєва продукція, зерно (6,9%), продукція машинобудування: частини до залізничного транспорту, верстати, акумулятори, частини до сільськогосподарської техніки (5,9%); продукція хімічної промисловості (2,9%).

Коефіцієнт покриття експортом імпорту дорівнював 1,4.

Зовнішньоторговельні операції проводились із партнерами зі 165 країн світу.

До країн ЄС спрямовано 2535,9 млн дол. США обласного експорту товарів, що на 7,7% менше ніж у 2018 році (42,9% якого – це руди, шлак і зола, 24,6% – чорні метали).

Найбільші експортні поставки товарів серед країн ЄС здійснювалися до Польщі, Словаччини, Чехії, Румунії, Угорщини та Італії. Серед інших країн світу значні обсяги експорту товарів спрямовувались до Китаю, Росії, Єгипту, Туреччини та Індії.

Основу товарної структури імпорту області складали палива мінеральні; нафта та продукти її перегонки (23,4% загального обсягу), машини, обладнання та механізми; електротехнічне обладнання (18,3%), продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості (12,1%) та недорогоцінні метали та вироби з них (12%).

З країн ЄС отримано 1697,1 млн дол. США імпортованих до області товарів, обсяг яких збільшився на 7,2% у порівнянні з 2018 роком (28,7% якого – це продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості; 20,7% – машини, обладнання та механізми; електротехнічне обладнання; 10,2% – мінеральні продукти; 8,3% – готові харчові продукти;  7,6% – полімерні матеріали, пластмаси та вироби з них).

Серед країн ЄС найвагоміші імпортні надходження товарів здійснювалися з Німеччини, Польщі, Італії, Франції, Словаччини.

У структурі експорту послуг переважали послуги у сфері телекомунікації, комп’ютерні та інформаційні (45,6% загального обсягу експорту), транспортні послуги (25,5%) та ділові послуги (11,8%). В імпорті послуг – роялті та інші послуги, пов’язані з використанням інтелектуальної власності (35% загального обсягу імпорту), ділові послуги (25,2%) та  транспортні послуги (17,7%).

У 2019 році в економіку Дніпропетровщини іноземними інвесторами вкладено 52,8 млн дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу).

Обсяг унесених з початку інвестування в економіку регіону прямих іноземних інвестицій на 31 грудня 2019 року становив 3797,6 млн дол., у розрахунку на одну особу населення дорівнював 1191,1 дол. США (у 1,4 раза більше, ніж у цілому по Україні – 855,5 дол. США). Область упевнено утримує 1-е місце серед областей України за обсягами залучених іноземних інвестицій.

У 2019 році підприємствами області в економіку країн світу спрямовано 20,7 млн дол. США прямих інвестицій.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux