Незабаром до обласного центру повернуть картину Михайла Паніна, яка була експонатом Дніпропетровського художнього музею до 1942 року. Полотно «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» зникло під час нацистської окупації – разом із 1147 іншими експонатами. Його вважали знищеним, проте два роки тому картина несподівано «випливла» на аукціоні у США. Про майбутнє повернення додому пам’ятки культурної спадщини говорили під час зустрічі очільник області Олександр Бондаренко та директорка Дніпропетровського художнього музею Тетяна Шапаренко.
«Виводимо питання культури та освіти у пріоритет. Це ті сфери життя суспільства, які утримують молодь на рідній землі та спонукають її розвиватися, – зазначив голова Дніпропетровської ОДА Олександр Бондаренко. – Майбутнє повернення на Дніпропетровщину картини Михайла Паніна стане справжньою культурною подією. Вона, впевнений, приверне до себе увагу і шанувальників культурної спадщини, і загалом усіх мешканців регіону».
Картина Михайла Паніна мимохіть стала частиною майже детективної історії. Полотно зникло з художнього музею у Другу світову. Його знайшло у 80-ті американське подружжя – у придбаному приватному будинку, який раніше належав емігрантові зі Швейцарії.
У 2017-му картину виставили на аукціон. При вивченні її походження «крива» вивела організаторів продажу на Дніпропетровський художній музей. Там відразу відгукнулися. Директорка Тетяна Шапаренко написала листа з вимогою зупинити аукціон. Розпочався процес повернення картини відповідно до міжнародних норм. До справи підключилися Мінкульт, Служба зовнішньої розвідки України, а ще – ФБР та посольство України у США. Наприкінці 2019-го роботу Михайла Паніна повернули в Україну.
Наразі картина на реставрації у науково-дослідному центрі в Києві. А вже незабаром полотно повернеться додому і знов стане частиною експозиції музею.
«Ми вже підготували велику залу – спеціально для презентації експонату. А ще в нас зберігається багато пов’язаних із ним архівних матеріалів, – сказала директорка Дніпропетровського художнього музею Тетяна Шапаренко. – Історія картини не менш приваблива за сам експонат. Сподіваюся, нашим відвідувачам буде цікаво познайомитися і безпосередньо з роботою Михайла Паніна, і з пов’язаними із нею пригодами».
Презентувати відреставровану картину в Дніпропетровському художньому музеї планують вже навесні 2020-го.