У Дніпрі за ініціативи Міністерства освіти і науки та підтримки ОВА відбулося громадське обговорення реформи старшої школи. Це наступний етап НУШ, який стартуватиме у 2027-му. До цього проєкт відпрацюють у різних закладах освіти країни, серед яких і два криворізьких. Пілотуватимуть його протягом двох років, бо потребує вирішення організаційних питань та вдосконалення програм і майбутніх профільних напрямів навчання.
«Починаючи з вересня 2027-го реформа НУШ має перейти на етап старшої школи, а це трирічне навчання з 10 по 12 класи, – зазначив заступник міністра освіти і науки України Дмитро Завгородній. – Новий формат передбачає створення академічних ліцеїв та вибір для дітей. Спочатку вони визначатимуться з профілем, на який будуть вступати. Після матимуть можливість обирати предмети та додаткові курси».
Він додав – десятий клас буде адаптаційним, тож і обов’язкових для всіх уроків більше. Натомість наступі два роки старшої школи учень обиратиме частіше.
Передбачається, що в академічних ліцеях на кожній паралелі має бути не менше 100 дітей. А це означає – деякі заклади освіти будуть об’єднаними для декількох громад. На Дніпропетровщині майбутню мережу старшої школи попередньо сформували.
«У ній 161 академічний ліцей. По кожному рішення приймалися громадами на місцях. З роз’яснювальною роботою долучалися фахівці Міністерства освіти і науки, а також команда обласного департаменту, – пояснила заступник начальника ОВА Ірина Грицай. – Попри війну така реформа на часі, бо дає більше свободи учням. Водночас стимулює їх приймати рішення щодо майбутньої професії та освіти – професійної чи вищої».
Окрім нових програм змінитися має й навчальна база. Заклади старшої школи модернізують й зроблять більш сучасними. Такі нововведення підтримують як на Дніпропетровщині, так і по всій країні. Це показують результати досліджень, що провели спеціалісти швейцарсько-українського проєкту DECIDE.
«Ми допомагаємо Уряду проводити громадські обговорення реформи. Дніпропетровщина – вже 15 регіон, де вони проходять. Також ми дослідили думку здобувачів освіти та їхніх рідних. Виявили, що понад 60% батьків підтримують подібні зміни. Більше 80% дітей готові долати відстань у понад 30 км для того, щоб вчитися у сучасних школах, спілкуватися з однолітками і, звісно, обирати предмети», – розказала менеджерка Проєкту DECIDE, заступниця голови ГО DOCCU Валентина Полторак.
До сьогоднішніх обговорень реформи, яку впроваджує Міністерство освіти та науки, в області долучилися десятки людей. Це представники районів і громад, а також освітяни.