A-
A+
Портал працює в режимі тестування. Зауваження щодо роботи надсилайте, будь ласка, на support@adm.dp.gov.ua . Стара версія порталу

Загальна інформація про паспорт громадянина України

Паспорт громадянина України (в майбутньому у формі ID-картки) – це основний документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Видається з 16 років (після 1.10.2016 з 14 років). Особи, які не досягли 18 років, отримують паспорт строком дії 4 роки, старші за 18 років - строком дії 10 років.

Оформлення першого паспорту у формі ID-картки ID-картки здійснює підрозділ ДМС за місцем реєстрації людини (за наявності апаратури для оформлення). У майбутньому подання документів буде можливим через центри надання адміністративних послуг (у разі наявності апаратури для оформлення) та окреме державне підприємство.

Паспорт громадянина України вперше видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його отримання. У майбутньому з’явиться можливість термінового оформлення за 10 робочих днів.

За повторне оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого) та обмін паспорту стягується адміністративний збір. Наразі вартість адміністративної послуги невідома, але вона складатиме не більше 0,1 мінімальної заробітної плати при звичайному оформленні та 0,2 мінімальної заробітної плати при терміновому. При першому оформленні паспорта громадянина України адміністративний збір не стягується. Місцеві громади мають право частково або повністю звільняти від сплати окремі категорії громадян.

До паспорта громадянина України вноситься така інформація:

 1. назва держави;
 2. назва документа;
 3. ім'я особи;
 4. стать;
 5. громадянство;
 6. дата народження;
 7. унікальний номер запису в Реєстрі;
 8. номер документа;
 9. дата закінчення строку дії документа;
 10. дата видачі документа;
 11. уповноважений суб'єкт, що видав документ (код);
 12. місце народження;
 13. відцифрований образ обличчя особи;
 14. відцифрований підпис особи;
 15. податковий номер. У разі наявності повідомлення про відмову проставляється слово «відмова»;
 16. за згодою особи можуть вноситись відбитки пальців рук.

В майбутньому для громадян, які досягли 18-річного віку, будуть вноситись засоби електронного цифрового підпису.

Як оформити паспорт громадянина України по досягненню 16(14)-річного віку

Подати заявку на отримання паспорта можна на порталі iGov.org.ua. Для цього достатньо заповнити коротку форму, обрати зручний час відвідання органу ДМС та у назначений час принести всі необхідні документи. Перелік буде надісланий у листі електронною поштою.

Документи для оформлення паспорту:

 • довідка про реєстрацію місця проживання (довідка з органу реєстрації, ЖЕКу або будинкова книга);
 • свідоцтво про народження (оригінал та копія) та довідки про належність до громадянства України (якщо один із батьків іноземець);
 • оригінал та копія ІПН (за наявності);
 • оригінали та копії паспортів обох батьків.

За відсутності батька або матері до підрозділу подається оригінал та копія одного з таких документів:

 • свідоцтво про смерть одного з батьків;
 • рішення суду про позбавлення батьківських прав одного з батьків;
 • рішення суду про визнання одного з батьків безвісно відсутнім;
 • витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

Для оформлення паспорту у вигляді книжечки (якщо у підрозділі відсутня апаратура з видачі ID-карток) необхідно додатково надати дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см.

У випадках обміну паспорту, його переоформлення (у тому числі замість втраченого чи викраденого) або вклеюванні фотокарток звернення подається до підрозділу ДМС за місцем реєстрації. Якщо людина раніше мала паспорт у формі ID-картки, вона може звертатись до будь-якого підрозділу ДМС, який має доступ до ЄДДР. Строк звернення складає 1 місяць з моменту втрати дії попереднього документу, після закінчення цього терміну на громадянина буде складено адмінпротокол за статтею 197 КУпАП (перший випадок – попередження, другий протягом року штраф від 17 до 51 грн.)

Як обміняти паспорт у разі зміни прізвища, імені або по батькові

Подати заявку на обмін паспорта можна на порталі iGov.org.ua: заповнити коротку форму, обрати зручний час відвідання органу ДМС та у назначений час прийти на зустріч зі всіма необхідними документами. Перелік буде надісланий у листі електронною поштою.

Документи для обміну паспорта:

 • оригінал документу, на основі якого відбулася зміна прізвища, ім'я або по батькові;
 • паспорт, що підлягає обміну.

Для оформлення паспорту у вигляді книжечки (якщо у підрозділі відсутня апаратура з видачі ID-карток) потрібно додатково надати дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см.

Як обміняти паспорт у разі непридатності для користування

Подати заявку на обмін паспорта, який став непридатним для користування, можна на порталі iGov.org.ua: заповнити коротку форму, обрати зручний час відвідання органу ДМС та у назначений час прийти на зустріч зі всіма необхідними документами. Перелік буде надісланий у листі електронною поштою.

Документи для обміну паспорта:

 • паспорт, що підлягає обміну;
 • оригінали свідоцтва про шлюб (розлучення) та свідоцтва про народження (за наявності).

Для оформлення паспорту у вигляді книжечки (якщо у підрозділі відсутня апаратура з видачі ID-карток) потрібно додатково надати дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см.

Як оформити паспорт замість втраченого чи викраденого

Подати заявку на отримання паспорта (замість утраченого та замість викраденого) можна на порталі iGov.org.ua: заповнити коротку форму, обрати зручний час відвідання органу ДМС та у назначений час прийти на зустріч зі всіма необхідними документами. Перелік буде надісланий у листі електронною поштою.

Документи для обміну паспорта:

 • оригінали свідоцтва про шлюб (розлучення) та свідоцтва про народження (за наявності);
 • довідку з поліції про порушення або відмову у порушенні кримінальної справи за фактом викрадення паспорту.

Для оформлення паспорту у вигляді книжечки (якщо у підрозділі відсутня апаратура з видачі ID-карток) потрібно додатково надати дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см.

Як оформити паспорт після повернення в Україну з ПМЖ за кордоном

Громадяни України, які постійно проживали за кордоном і повернулися на проживання в Україну, отримують паспорти в тому територіальному підрозділі, де оформлятимуть реєстрацію місця проживання.

Підставою для оформлення внутрішнього паспорта є паспорт громадянина України для виїзду за кордон з відміткою «Знятий з консульського обліку», внесеною закордонною дипломатичною установою України.

Працівник територіального органу анулює відмітку про взяття на консульський облік у паспорті громадянина України для виїзду за кордон і надсилає до МЗС України повідомлення про реєстрацію місця проживання особи в Україні.

У графі восьмій заяви зазначаються реквізити паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а в графі «Службові відмітки» – дата й країна прибуття.

Паспорт видається протягом місяця за місцем постійного проживання громадянина.

Особа, яка повернулася на проживання в Україну без зняття з консульського обліку, подає до територіального органу заяву про повернення на проживання в Україну, зазначивши адресу майбутньої реєстрації свого місця проживання в Україні.

Для отримання паспорта особа подає:

 • заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;
 • свідоцтво про народження;
 • дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см;
 • в деяких випадках – документи, які підтверджують громадянство України (у разі повернення в Україну ним є паспорт громадянина України для виїзду за кордон або проїзний документ дитини).

За отримання паспорта сплачується державне мито.

Як оформити паспорт після набуття громадянства України

Іноземці та особи без громадянства, які набули громадянства України, отримують паспорти на підставі довідки про реєстрацію громадянином України, виданої територіальним органом Державної міграційної служби.

У графі восьмій заяви зазначаються реквізити довідки, а в графі «Службові відмітки» – номер і дата рішення про набуття особою громадянства України та країна попереднього громадянства.

Для отримання паспорта особа подає:

 • заява про видачу паспорта;
 • свідоцтво про народження;
 • дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см (фотокартки, що подаються для оформлення паспорта, мають бути виконані з одного негатива, із зображенням обличчя виключно анфас, без головного убору, виготовленими на тонкому білому або кольоровому фотопапері без кутика; для громадян, які постійно носять окуляри, обов'язковим є фотографування в окулярах).

Нормативно-правові акти: